Wiele osób tak naprawdę nie wie czym dokładnie zajmuje się lekarz urolog. .Urolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego u dorosłych i dzieci. Według przeprowadzonych badań wizyta, u urologa należny do najbardziej wstydliwych. Lęk przed badaniem, brak znajomości metod leczenia sprawia, że pacjenci niechętnie się do niego zapisują A przecież są to choroby jak inne, a urolog może nam pomóc tylko w ich leczeniu.
Badanie wygląda nieco inaczej u kobiet, niż u mężczyzn. Na samym początku jest przeprowadzony wywiad lekarski. Jednak zazwyczaj pacjent przed wizytą powinien mieć przygotowane:
wyniki badań krwi, badania moczu,
spis przyjmowanych leków,
opisane dolegliwości ( jeżeli objawy występują od dłuższego czasu powinien mniej więcej znać czas kiedy się zaczęły).
Urolog następnie dokonywuje diagnostycznych prób czynnościowych układu moczowo-płciowego:
badanie naoczne (schorzenia zewnętrznych elementów układu płciowego),
badanie dotykowe lub USG (dotyczy jąder),
badanie przez odbyt (w przypadku chorób prostaty).
Jeżeli lekarz nie potrafi postawić jednoznacznej diagnozy, kieruje on pacjenta na badania uzupełniające. Dopiero z kompletem badań urolog może zalecić odpowiednie leczenie.
Najczęściej diagnozowaną przypadłością zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest nietrzymanie moczu. Występuje ona częściej u mężczyzn i jest spowodowana powiększeniem stercza, który powoduje zwężenie cewki moczowej. Przyczyna nietrzymania moczu mogą być również guzy lub inne nieprawidłowości w drogach moczowych.
Zapewniamy pełen zakres konsultacji urologicznych w zakresie diagnostyki i leczenie układu moczowego, wraz z niezbędną diagnostyką chorób takich jak:
nowotwory urologiczne: rak prostaty, rak nerki, rak pęcherza moczowego, rak jądra, rak prącia, rak cewki moczowej,
kamica moczowa (nerki, moczowodu, pęcherza moczowego),
łagodny rozrost prostaty (BPH),
zwężenie cewki moczowej,
żylaki powrózka nasiennego,
stulejka, krótkie wędzidełko napletka,
wodniak jądra,
zapalenie prostaty,
zaburzenia erekcji,
infekcje dróg moczowych,
pęcherz nadreaktywny (OAB).
Do wizyty u lekarza urologa powinny skłonić nas także takie objawy jak uczucie parcia na pęcherz, odczuwanie bólu w dolnej części pleców, ból podbrzusza, szczególnie jeśli w ostatnim czasie osoba doznała w nieodległej przeszłości jakiegoś urazu. Wizyta u urologa jest konieczna, jeżeli dodatkowo tym objawom towarzyszą silne obrzęki nóg lub bladość skóry. Panie mogą pomyśleć o o wizycie, w momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak problemy z oddawaniem moczu lub jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu moczowego. Natomiast panowie powinni zgłaszać się do urologa profilaktycznie.
Klinika Humanicus w Rzeszowie oferuje specjalistów, wśród których będziecie Państwo czuli się swobodnie. Wiemy, że dla wielu z Państwa jest to trudna wizyta, dlatego nasza klinika zapewnia swobodę nie tylko podczas badania, ale również w czasie trwania całego wywiadu. Nasi urolodzy to lekarze z ogromnym doświadczeniem, cieszący się bardzo dobrą opinią wśród swoich pacjentów.