Rehabilitacja więzadła ACL
nasza oferta
Rehabilitacja więzadła ACL

Rehabilitacja więzadła ACL

dodano: 2023-12-12 liczba odwiedzin: 32 tekst przeczytasz w 3 min
dodano: 2023-12-12
liczba odwiedzin: 32
tekst przeczytasz w 3 min

Coraz więcej osób uprawia sport czy jest aktywnych fizycznie, niestety niesie to również ze sobą zwiększona liczbę urazów. Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Jego ciągła eksploatacja niesie ze sobą ryzyko występowania licznych kontuzji z powodu swojej skomplikowanej budowy. W zależności od budowy anatomicznej u jednych staw kolanowy będzie miał luźną konstrukcję (czyli mniejsze dopasowanie powierzchni stawowych) co wiąże się z zwiększoną podatnością na urazy.

U innych staw kolanowy będzie miał zwartą konstrukcję (czyli większe dopasowanie powierzchni stawowych) w tym przypadku skłonność do kontuzji jest mniejsza. Staw kolanowy posiada liczne wiązadła, które odpowiadają za jego stabilizację.

Możemy tutaj wyróżnić:

 • więzadła zewnętrzne – więzadło rzepki, więzadło poboczne piszczelowe, więzadło poboczne strzałkowe, więzadło podkolanowe;

 • więzadła wewnętrzne – więzadło poprzeczne kolana, więzadło krzyżowe przednie (ACL) oraz więzadło krzyżowe tylne (PCL).

Jedną z najczęściej spotykanych kontuzji jest uraz więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Występuje on głównie u osób, które uprawiają sport związany z bieganiem czy skokami.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów uszkodzeń:

 • rozciągnięcie z zachowaniem ciągłości,

 • zerwanie części włókien,

 • całkowite zerwanie więzadła krzyżowego.

Objawy takiego urazu różnią się w zależności od uszkodzenia więzadła. Może pojawić się opuchlizna, krwiak czy bardzo silny ból. Występuje zmniejszony zakres ruchomości stawu kolanowego szczególnie w czasie wyprostu. Towarzyszy mu również uczucie „uciekania” kolana. Objawy mogą się nasilać w czasie wykonywania codziennych czynności jak wchodzenie, schodzenie po schodach czy schylanie się.

Na decyzję o zabiegu więzadła krzyżowego przedniego (ACL) wpływ ma wiele czynników.

Osoby uprawiające sport zawodowo, u których obciążenie stawu klonowego jest duże, zaleca się przeprowadzenie operacji jak najszybciej (leczenie operacyjne). Natomiast u osób, które nie deklarują dużej aktywności fizycznej, zalecane jest rozpoczęcie rehabilitacji, która zazwyczaj trwa od 6 do 12 miesięcy (leczenie zachowawcze).

Rehabilitacja więzadła ACL (więzadła krzyżowego przedniego) jest kluczowym elementem powrotu do aktywności po urazie. W naszej praktyce fizjoterapeutycznej specjalizujemy się w rehabilitacji więzadła ACL, oferując indywidualne podejście do pełnego powrotu do zdrowia.

 

Oto, jak możemy Ci pomóc:

 • Ocena i plan leczenia: Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci przeprowadzają dokładną ocenę stopnia uszkodzenia więzadła ACL oraz ogólnego stanu Twojego zdrowia. Na podstawie tych informacji opracowujemy spersonalizowany plan rehabilitacji, który uwzględnia Twoje cele i potrzeby.

 • Wzmacnianie mięśni: Pracujemy nad wzmocnieniem mięśni wokół kolana, takich jak mięśnie czworogłowe i pośladkowe. Poprzez odpowiednie ćwiczenia i trening siłowy, zwiększamy stabilność i wsparcie dla więzadła ACL.

 • Poprawa zakresu ruchu: Przez różne techniki mobilizacyjne i ćwiczenia rozciągające, pomagamy w poprawie zakresu ruchu w stawie kolanowym, co jest istotne dla pełnej funkcjonalności.

 • Trening propriocepcji: Skupiamy się na treningu propriocepcji, czyli umiejętności odbioru i kontroli pozycji stawu. Poprzez ćwiczenia równowagi, koordynacji i stabilizacji, wzmacniamy kontrolę nad kolanem i zapobiegamy ponownym urazom.

 • Powrót do aktywności: Przygotowujemy Cię do powrotu do aktywności fizycznej i sportowej. Tworzymy indywidualizowany program treningowy, który stopniowo zwiększa intensywność i obciążenie, aby zapewni pełną funkcjonalność kolana.

Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

Rehabilitacja więzadła ACL wymaga czasu, cierpliwości i profesjonalnego wsparcia. Nasza klinika specjalizuje się w rehabilitacji tego ważnego więzadła, przywracając pełną sprawność i pomagając w powrocie do aktywnego stylu życia. Proces dochodzenia do zdrowia dla każdego z nas będzie inny. Można śmiało stwierdzić, że ile pacjentów tyle różnych metod stosowanych w powrocie do zdrowia.

 

Plan leczenia zawsze ustalany jest z pacjentem indywidualnie i dostosowany do wieku i możliwości.

 

Skuteczność rehabilitacji więzadła ACL:

 • rozluźnia tkanki mięśniowe;

 • zmniejsza napięcie mięśni;

 • stymuluje dopływ krwi;

 • przyśpiesza regenerację komórkową.

Po zakończeniu rehabilitacji przygotujemy dla Ciebie listę zaleceń, których powinieneś przestrzegać między zabiegami.

Skontaktuj się z nami, aby umówi się na konsultację i rozpocząć spersonalizowaną rehabilitację więzadła ACL, która przywróci Ci pełne zdrowie i funkcjonalność.

Nasi specjaliści
Marcin Rodkiewicz
Osteopata
Artur Cieśla
Fizjoterapeuta
Wojciech Brzuszek
Fizjoterapeuta
Agnieszka Szmuc
Fizjoterapeuta

rehabilitacja więzadła ACL

Rzeszów

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart