Jak łagodzić ból szyi i ramion przy długotrwałym korzystaniu z komputera
nasza oferta
Jak łagodzić ból szyi i ramion przy długotrwałym korzystaniu z komputera

Jak łagodzić ból szyi i ramion przy długotrwałym korzystaniu z komputera

dodano: 2023-09-25 liczba odwiedzin: 134 tekst przeczytasz w 2 min
dodano: 2023-09-25
liczba odwiedzin: 134
tekst przeczytasz w 2 min

Długotrwałe korzystanie z komputera może prowadzić do bólu szyi i ramion, powodując dyskomfort i ograniczając produktywność. W naszej praktyce fizjoterapii oferujemy skuteczne metody i wskazówki, jak łagodzić ból szyi i ramion związany z pracą przy komputerze.

Ból szyi związany pracą przy komputerze

Praca biurowa przy komputerze powoduje szereg problemów bólowych. Wielu pracowników uskarża się na bóle szyi lub głowy. Jeśli nasza praca polega na długich godzinach spędzanych przed komputerem czy też pozostajemy przez większość dnia w pozycji siedzącej to z pewnością nie raz pojawił się dyskomfort z tym związany. Pierwsze objawy mogą nie być bardzo charakterystyczne i należą do nich: bóle głowy, drętwienie kończyn, szumy uszne. Samodzielna diagnoza problemów jest bardzo trudna. Dlatego warto udać się do specjalisty.

 

Bardzo często pierwszą zmianą jest wysunięcie do przodu szyjnego odcinka kręgosłupa (protrakcja). To zwyrodnienie kręgosłupa powoduje następne zmiany w naszym organizmie tj: niewłaściwe ustawienie głowy, niepoprawne ustawienie barków oraz klatki piersiowej. Te pierwsze zmiany w przyszłości spowodują poważniejsze konsekwencje. Jeśli do tych zmian dochodzą problemy bólowe to w dużej mierze możemy obstawiać, iż mamy do czynienia z zespołem górnego skrzyżowania.

 

Zespół skrzyżowania górnego

Zespół górnego skrzyżowania jest to zaburzeni posturalne. które obejmuje okolicę szyjno-piersiową. Powodem tego schorzenia jest nadmierne lub niewłaściwe używanie mięśni w tej części ciała. Schorzenie to polega na zwiększonym napięciu jednej i osłabieniu przeciwstawnej grupy mięśniowej.

W tej sytuacji mięśniami napiętymi będą mięśnie:

  • mostkowo-obojczykowo-sutkowy,
  • część szyjna prostownika grzbietu,
  • mięśnie piersiowe,
  • pochyłe,
  • dźwigacz łopatki.

Osłabieniu natomiast ulegają następujące mięśnie:

  • głębokie zginacze odcinka szyjnego,
  • równoległoboczny oraz zębaty przedni,
  • górna i dolna część czworobocznego.

Nieleczone schorzenie doprowadzi do mocnego wysunięcie głowy do przodu, powstanie garba oraz uwidocznienie łopatek u pacjenta. Ponadto barki zostaną ustawione w rotacji wewnętrznej oraz uniesione ku górze. Wskutek tego zostanie ograniczona mobilność kończyn górnych oraz klatki piersiowej. Brak odpowiedniego leczenia może w przyszłości utrudniać swobodne oddychanie. Oprócz widocznych efektów mogą pojawić się inne symptomy tj: bóle głowy, drętwienie na skórze w okolicy barku, szyi, osłabienie siły mięśniowej. Zespół skrzyżowania górnego jest zmianą, która zachodzi w tkankach miękkich. Jest zatem procesem odwracalny, który poprzez odpowiednią rehabilitację można w 100% wyleczyć.

Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

Zespół skrzyżowania górnego – czy można zminimalizować ryzyko wystąpienia?

Po pierwsze jeśli praca wymaga od Ciebie długotrwałego siedzenia przed komputerem, musisz odpowiednio dostosować stanowisko pracy do twoich potrzeb. Po pierwsze ustawienie monitora - górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości twoich oczu. Dzięki temu ochronisz szyję przed nadmiernym zgięciem. Kolejna kwestia to odpowiednia odległość monitora od oczu. Tekst na ekranie musi być dobrze widoczny. Krzesło to kluczowy czynnik, który może oddziaływać niegmatwanie na Twój kręgosłup. Miejscem oparcia powinna być lędźwiowa część kręgosłupa. Biurko powinno być tak dobrane, by twoje ręce znajdowały się w naturalnej, wygodnej pozycji.

 

Kolejna kwestia to długość pracy przy komputerze. Staraj się robić przerwy od pracy. Optymalnie co 2 godziny, stosuj w międzyczasie ćwiczenia rozciągające szyjny odcinek kręgosłupa.

 

Jak możemy pomóc?

Nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów pomoże Ci w identyfikacji i poprawie czynników, które przyczyniają się do bólu szyi i ramion podczas pracy przy komputerze. Analizujemy Twoje ustawienie ergonomiczne stanowiska pracy i proponujemy dostosowania, takie jak odpowiednia wysokość krzesła, monitora i klawiatury, aby zapewnić prawidłową postawę i zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.

 

Oferujemy również techniki terapeutyczne, takie jak masaż, mobilizacje stawów i rozciąganie mięśni, które pomogą złagodzić napięcie i ból w okolicy szyi i ramion. Nasi fizjoterapeuci nauczają również ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, które można wykonywać w trakcie przerw w pracy, aby utrzymać elastyczność mięśni i poprawić krążenie.

 

Dodatkowo, edukujemy naszych pacjentów w zakresie technik relaksacyjnych i sposobów zarządzania stresem, które mogą wpływać na napięcie mięśniowe i ból szyi i ramion.

 

Dostarczamy porad dotyczących prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze i zachęcamy do regularnych przerw w celu rozciągnięcia i odprężenia mięśni.

 

Jeśli cierpisz na ból szyi i ramion związanym z pracą przy komputerze, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację. Nasi fizjoterapeuci pomogą Ci w łagodzeniu bólu, poprawie postawy i zapewnieniu komfortu podczas długotrwałego korzystania z komputera.

Nasi specjaliści
Fabian Sykała D.O.
Osteopata
Marcin Hyżorek D.O.
Osteopata
Wojciech Brzuszek
Fizjoterapeuta

ból

praca przy komputerze

rehabilitacja

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart