Fizjoterapia przy schorzeniach kręgosłupa, takich jak skolioza, dyskopatia i zwyrodnienie
nasza oferta
Fizjoterapia przy schorzeniach kręgosłupa, takich jak skolioza, dyskopatia i zwyrodnienie

Fizjoterapia przy schorzeniach kręgosłupa, takich jak skolioza, dyskopatia i zwyrodnienie

dodano: 2023-08-14 liczba odwiedzin: 104 tekst przeczytasz w 3 min
dodano: 2023-08-14
liczba odwiedzin: 104
tekst przeczytasz w 3 min

Nasza fizjoterapia w Rzeszowie skupia się na kompleksowym podejściu do leczenia schorzeń kręgosłupa, takich jak skolioza, dyskopatia i zwyrodnienie. Wykorzystujemy specjalistyczne techniki i ćwiczenia, które są skierowane na poprawę funkcji kręgosłupa, zmniejszenia bólu oraz przywrócenie pełnej ruchomości.

Dyskopatia lędźwiowa i szyjna to jedne z częstszych przyczyn bólu kręgosłupa. Potocznie tak zwane wypadnięcie dysku, czyli przepuklina kręgosłupa powoduje następujące schorzenia:

 • ból korzonków,
 • rwa kulszowa,
 • rwa barkowa.

Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja

Dyskopatia jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, czyli dysku. Kręgosłup u każdego człowieka składa się z kręgów oraz znajdujących się pomiędzy nimi sprężystymi dyskami. Odpowiadają one za amortyzację. W skład krążka międzykręgowego wchodzi jądro miażdżyste, które w normalnych warunkach jest właściwie uwodnione. Jądro miażdżyste jest szczelnie zamknięte przez otaczający je pierścień włóknisty.

Przepuklina kręgosłupa

Przyczynną przepukliny krążka międzykręgowego jest pęknięcie pierścienia włóknistego, przez który zostaje następnie wciśnięte jądro miażdżyste. W szczególnych przypadkach dochodzi do sekwestracji krążka międzykręgowego, czyli oderwania wyciśniętego jądra miażdżystego od dysku. Przepuklina kręgosłupa nierzadko powoduje ucisk na worek oponowy oraz ucisk na korzenie nerwowe. Przeważnie towarzyszy jej silny ból kręgosłupa, któremu towarzyszy wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Dodatkowo może pojawić się nieznośny ból promieniujący do kończyn.

Ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego

Czasem włókna pierścienia włóknistego pękają co powoduje powstanie schorzenia, które charakteryzuje się objawami bólowymi. Podczas rezonansu magnetycznego, ogniskowe uszkodzenie pierścienia włóknistego jest widoczne jako jasna kropka. Schorzenie to może powodować ból pleców nasilający się podczas schylania się czy podnoszenia ciężkich rzeczy. Objawy występujące przy tym schorzeniu są często nietypowe i utrudniają postawienie odpowiedniej i trafnej diagnozy.

Dehydratacja krążków międzykręgowych

Jądro galaretowate znajdujące się wewnątrz dysku jest dobrze uwodnione. Rezonans magnetyczny środka zdrowego dysku jest biały w obrazach T2. Wiek, urazy i inne choroby dysku mogą doprowadzać do odwodnienia, czyli dehydratacji krążków międzykręgowych. Wtedy dysk traci swoją właściwą wysokość i sprężystość. Sama dehydratacja nie daje objawów bólowych. Natomiast spadek sprężystości dysku prowadzi do szybszego narastania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

Czy dyskopatia jest groźnym schorzeniem?

Dyskopatia w pewnym wieku pojawia się u każdego nas i najczęściej nie powoduje widocznych objawów. Nawet tzw. wielopoziomowa dyskopatia kręgosłupa czasem nie powoduje żadnych, widocznych objawów. O dehydratacji krążków międzykręgowych dowiadujemy się najczęściej przy okazji innych badań. Najbardziej groźnymi schorzeniami są masywne przepukliny kręgosłupa oraz zapalenie dysku, ponieważ mogą prowadzić nieleczone do uszkodzenia nerwów i rdzenia kręgowego.

Dyskopatia – przyczyny

Przyczyny dyskopatii najczęściej są związane z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn dyskopatii należą:

 • nieodpowiednia technika dźwigania, czyli schylanie się lub podnoszenie przedmiotów z wyprostowanymi nogami – jest to najczęstsza przyczyna przepukliny kręgosłupa,
 • siedzący tryb życia – praca biurowa lub przy komputerze,
 • skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa,
 • różnego rodzaju wady postawy,
 • nadmierna, nagła aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania – wykonywanie nadmiernych ćwiczeń sportowych,
 • wielogodzinne marsze z ciężkim plecakiem,
 • urazy kręgosłupa, szczególnie wypadki samochodowe,
 • ciąża,
 • zaawansowany wiek pacjenta.

Dyskopatia – badania

Diagnostyka dyskopatii została oparta na badaniu lekarskim oraz badaniach obrazowych. Nieoceniony jest rezonans magnetyczny kręgosłupa, który dokładnie ilustruje stan kręgosłupa u pacjenta oraz schorzenia dysków. W przypadkach, w których nie można wykonać rezonansu, przeprowadzana jest tomografia komputerowa. Zwykłe badanie RTG może nie dać pożądanych rezultatów.

Leczenie dyskopatii oraz skoliozy w naszym gabinecie

W przypadku skoliozy, nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów w Rzeszowie opracuje spersonalizowany plan terapeutyczny, który obejmuje techniki korekcyjne, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, a także edukację dotyczącą postawy ciała i wzmacniania mięśni rdzenia.

Dla pacjentów z dyskopatią, skupiamy się na stabilizacji kręgosłupa, redukcji ucisku na krążki międzykręgowe i poprawie ruchomości. Nasze terapie obejmują terapię manualną, ćwiczenia stabilizacyjne, rozciąganie i naukę właściwych technik podnoszenia ciężarów, aby zmniejszyć obciążenie dysków.

 

W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa, nasza fizjoterapia w Rzeszowie skupia się na redukcji bólu, poprawie funkcji i utrzymaniu ruchomości. Stosujemy różnorodne techniki, takie jak masaż, terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, aby zapewnić ulgę i poprawić jakość życia.

 

Nasi fizjoterapeuci są wysoko wykwalifikowani i stale podnoszą swoje umiejętności, aby zapewnić naszym pacjentom najnowsze i skuteczne metody leczenia. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i rozpocząć terapię, która pomoże Ci w leczeniu schorzeń kręgosłupa i przywróceniu pełnej sprawności

Nasi specjaliści
Marcin Rodkiewicz
Osteopata
Fabian Sykała D.O.
Osteopata
Elwira Pitera D.O.
Osteopata
Marcin Hyżorek D.O.
Osteopata

skolioza

dyskopatia

fizjoterapia przy schorzeniach kręgosłupa

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart