Fizjoterapia pediatryczna: jak wspomaga rozwój motoryczny u dzieci
nasza oferta
Fizjoterapia pediatryczna: jak wspomaga rozwój motoryczny u dzieci

Fizjoterapia pediatryczna: jak wspomaga rozwój motoryczny u dzieci

dodano: 2023-07-24 liczba odwiedzin: 216 tekst przeczytasz w 3 min
dodano: 2023-07-24
liczba odwiedzin: 216
tekst przeczytasz w 3 min

Nasza praktyka fizjoterapii oferuje specjalistyczną fizjoterapię pediatryczną, która ma na celu wspomaganie rozwój motoryczny u dzieci. Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu w okresie dzieciństwa i jak może wpływa na ogólny rozwój i samopoczucie dziecka.

Na prawidłowy rozwój dziecka od urodzenia do wieku młodzieńczego wpływa wiele czynników. Należą do nich czynniki biologiczne, bytowe i społeczne, a także środowiskowe oraz behawioralne i poznawcze. Na rozwój dziecka wpływają również odziedziczone geny oraz przebyte urazy i wypadki w życiu dziecka.

 

Fizjoterapia pediatryczna w dużym uproszczeniu to fizjoterapia dzieci w wieku rozwojowym. W ramach terminu fizjoterapii pediatrycznej można rozumieć działania terapeutyczne podejmowane przez profesjonalnych fizjoterapeutów wspólnie z dziećmi i ich rodzicami. Wspólne starania mają na celu przywrócenie i utrzymanie sprawności ruchowej u dzieci. Drugim celem fizjoterapii pediatrycznej jest przygotowanie dzieci prowadzenia zdrowego życia. Cała uwaga powinna skupiać się na stworzeniu dziecku możliwości i warunków do normalnego, zdrowego rozwoju.

 

Fizjoterapia pediatryczna jest najczęściej stosowana u dzieci, które należą do grupy ryzyka. Należą do niej między innymi:

  • wcześniaki,
  • dzieci po porodzie z cechami niedotlenienia,
  • dzieci matek, które nadużywały alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych podczas ciąży,
  • dzieci obciążone chorobami genetycznymi.
Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

Rehabilitacja dziecka zazwyczaj potrzebna jest po przebytych urazach ortopedycznych. Kolejnym wskazaniem do fizjoterapii pediatrycznej jest stwierdzenie zaburzenia w rozwoju psychoruchowym lub przykurcze spastyka, mózgowe porażenie MPD, choroba Huntingtona, zespół Downa, zespoł Tourette'a.

Fizjoterapia pediatryczna – kiedy zgłosić się do specjalisty

Zazwyczaj pierwsze objawy zaburzeń pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka. Czasami niepokojące sygnały są bardzo wyraźne i wyraźnie wskazują, iż dziecko wymaga pomocy fizjoterapeuty. Natomiast w wielu przypadkach, nieprawidłowości w rozwoju u dziecka są mało widoczne i często bagatelizowane. W takich przypadkach problem może się długo pogłębiać, pozostając niezauważonym. Dlatego tak ważne jest obserwowanie etapów rozwoju dziecka i konsultowanie ze specjalistą pediatrii lub fizjoterapii wszelkich wątpliwości.

Fizjoterapia pediatryczna – jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

U dzieci może wystąpić wiele chorób wymagających fizjoterapii pediatrycznej: rozszczepy kręgosłupa, choroby nerwowo–mięśniowe, zaniki rdzeniowe mięśni, zwichnięcia stawów i złamania oraz koślawość kolan. Rehabilitacja pediatryczna wymagana jest również podczas złamania kości u dzieci oraz uszkodzenia nerwów obwodowych. Konieczność rehabilitacji u dziecka może wystąpić na tle problemów w rozwoju poznawczym. U najmłodszych jeśli występuje brak zainwestowania na bodźce słuchowe czy wzrokowe jest to wyraźni sygnał ostrzegawczy, który powinien skłonić rodziców co konsultacji z odpowiednim specjalistą – np. lekarzem pediatrą.

 

Nasi doświadczeni fizjoterapeuci w Rzeszowie specjalizujący się w pediatrii stosują indywidualne podejście do każdego dziecka, uwzględniając jego wiek, umiejętności i cele terapeutyczne. Poprzez różnorodne techniki i ćwiczenia, nasza fizjoterapia pediatryczna w Rzeszowie wspiera rozwój motoryczny, siłę mięśniową, równowagę, koordynację i umiejętności funkcjonalne.

 

W naszej terapii pediatrycznej wykorzystujemy zabawę i kreatywne podejście, aby dzieci były zaangażowane i zmotywowane do uczestnictwa w terapii. Stwarzamy przyjazne i bezpieczne środowisko, w którym dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności ruchowe i osiągać zamierzone postępy terapeutyczne.

 

Nasze terapie obejmują techniki terapeutyczne, takie jak

  • ćwiczenia rozwojowe,
  • stymulację sensoryczną,
  • terapię manualną oraz trening równowagi i koordynacji.

Pracujemy również z rodzicami, dostarczając im wskazówek i porad, jak wspierać rozwój motoryczny dziecka w domu.

 

Jeśli Twoje dziecko ma trudności w rozwoju motorycznym, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację w naszej praktyce fizjoterapii pediatrycznej. Nasz zespół fizjoterapeutów pomoże Ci zidentyfikować obszary do poprawy i opracować spersonalizowany plan terapeutyczny, który będzie wspierał rozwój motoryczny Twojego dziecka.

Nasi specjaliści
Bogusław Mazur D.O.
Osteopata
Elwira Pitera D.O.
Osteopata
Waldemar Gwóźdź
Osteopata Pediatryczny
Natalia Ruman
Fizjoterapeuta dziecięcy

fizjoterapia pediatryczna

rehabilitacja dzieci

fizjoterapia dzieci w wieku rozwojowym

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart