Czym jest terapia manualna i jakie ma zastosowanie w fizjoterapii i osteopatii
nasza oferta
Czym jest terapia manualna i jakie ma zastosowanie w fizjoterapii i osteopatii

Czym jest terapia manualna i jakie ma zastosowanie w fizjoterapii i osteopatii

dodano: 2023-07-19 liczba odwiedzin: 120 tekst przeczytasz w 3 min
dodano: 2023-07-19
liczba odwiedzin: 120
tekst przeczytasz w 3 min

Nasza klinika w Rzeszowie specjalizuje się w terapii manualnej w ramach fizjoterapii i osteopatii. Terapia manualna to skuteczna metoda leczenia, w której wykorzystujemy bezpośrednie techniki manipulacji tkanek miękkich i stawów. Nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów wykorzystuje różnorodne techniki, takie jak manipulacje, mobilizacje i masaż, aby zapewnić skuteczne i holistyczne podejście do leczenia.

Terapia manualna należy do działu leczenia diagnostycznego i terapeutycznego. Pozwala rozpoznawać zaburzenia układu ruchu. Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie odwracalnych zmian funkcjonalnych u Pacjenta. Najważniejsze elementy składowe terapii manualnej to wywiad z pacjentem, badanie fizykalne oraz testy diagnostyczne. W niektórych przypadkach medycznych wymagane są dodatkowe badania tj: zdjęcie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny. Kluczowym zadaniem terapii manualnej jest pomoc w odzyskaniu swobody zakresu ruchu w stawie i redukcja niepożądanych dolegliwości bólowych.

 

Zablokowanie stawu to jeden z najczęściej spotykanych problemów medycznych w obszarze dysfunkcji narządów ruchu. Ten stan jest możliwy do odwrócenia i dotyczy zazwyczaj kilku kierunków ruchu. Pod pojęciem terapii manualnej znajdują zróżnicowane techniki oraz metody zabiegowe w postaci pchnięć, mobilizacji i manipulacji. Fizjoterapeuta wykonuje je w ściśle określonych kierunkach z odpowiednią siłą i prędkością, stosując właściwe ułożenie ciała pacjenta. Należy podkreślić, że zabiegi manualne cechują się bardzo wysoką skutecznością.

 

Podczas terapii manualnej skupiamy się na poprawie ruchomości stawów, zmniejszeniu bólu, przywróceniu równowagi mięśniowej oraz optymalizacji funkcji ciała. Nasze podejście jest oparte na indywidualnych potrzebach pacjenta, a terapia manualna jest dostosowana do ich unikalnych warunków i celów.

Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

Terapia manualna – wskazania do wykonania zabiegu:

 • bóle mięśni,
 • migreny i zawroty głowy,
 • wady postawy ciała,
 • rwa kulszowa,
 • zablokowania czynnościowe stawów,
 • bóle w wyniku urazu,
 • dyskopatia,
 • kręgozmyk,
 • ból karku,
 • zmiany przeciążeniowe kręgosłupa,
 • napięciowe bóle tułowia i głowy.

Terapia manualna – jak przygotować się przed wizytą u fizjoterapeuty?

Udając się na pierwszy zabieg terapii manualnej, powinniśmy być przygotowani na konieczność odsłonięcia obszaru ciała poddawanego zabiegowi. Pozwala to na dokładne wykonanie zabiegu przez fizjoterapeutę, który poprzez odpowiednie ułożenie swoich dłoni wykonuje odpowiednią technikę manualną. Powinniśmy zadbać o luźny strój sportowy niekrępujący twoich ruchów. Należy również zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań. Czym lepsza dokumentacja medyczna, tym szybciej będzie można przejść do właściwego leczenia. Konieczne jest poinformowanie fizjoterapeuty o przyjmowaniu leków, dodatkowych schorzeniach i wszystkich czynnikach, które mogą mieć wpływ na przebieg leczenia.

 

Każdy nasz fizjoterapeuta posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w terapii manualnej. Nasz zespół fizjoterapeutów stale podnosi swoje umiejętności i śledzą najnowsze badania i techniki. Dzięki temu możemy zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość terapii manualnej i osiągnąć optymalne wyniki terapeutyczne.

 

Jeśli masz problemy z ograniczonym zakresem ruchu, bólami stawów czy napięciem mięśniowym, terapia manualna może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się, jak terapia manualna może pomóc Ci poprawić jakość życia i odzyskać pełną funkcjonalność ciała.

Nasi specjaliści
Marcin Rodkiewicz
Osteopata
Fabian Sykała D.O.
Osteopata
Elwira Pitera D.O.
Osteopata
Marcin Hyżorek D.O.
Osteopata

terapia manualna

holistyczne podejście

dysfunkcji narządów ruchu

testy diagnostyczne

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart