Asymetria u dzieci okiem fizjoterapeuty?
nasza oferta
Asymetria u dzieci okiem fizjoterapeuty?

Asymetria u dzieci okiem fizjoterapeuty?

dodano: 2024-02-21 liczba odwiedzin: 26 tekst przeczytasz w 2 min
dodano: 2024-02-21
liczba odwiedzin: 26
tekst przeczytasz w 2 min

Asymetria u niemowląt to problem, który u rodziców wzbudza niepokój. Na samym początku należy jednak wspomnieć, że nikt z nas nie jest idealnie symetryczny. Nie zawsze jest on widoczna gołym okiem. Ważne aby ją dobrze zdiagnozować i podjąć odpowiednie kroki rehabilitacyjne. Zależą one od wieku dziecka, wady i położenia asymetrii.

Asymetria u niemowląt to problem, który u rodziców wzbudza niepokój. Na samym początku należy jednak wspomnieć, że nikt z nas nie jest idealnie symetryczny. Nie zawsze jest on widoczna gołym okiem. Ważne aby ją dobrze zdiagnozować i podjąć odpowiednie kroki rehabilitacyjne. Zależą one od wieku dziecka, wady i położenia asymetrii.

 

Skąd się bierze asymetria?

 

Według najnowszych badań, asymetria może wynikać ze złego ułożenia w łonie matki. Objawia się ona tym, że dziecko po narodzinach ma główkę przechyloną na jedną stronę lub jego ciało przyjmuje postać litery C. Inną przyczyną powstania asymetrii jest nieprawidłowa pielęgnacja maluszka. Noszenie dziecka na jeden stronie lub jego karmienie tylko na stronie prawej może doprowadzić do powstania wady. Rodzic często nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnia bardzo duży błąd, który niesie ze sobą asymetryczne konsekwencje. Przyczynia się ona do wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego. Problem ten w dalszym rozwoju może prowadzić do kolejnych wad tj: wada słuchu czy wzroku. Maluch odbiera bodźce tylko z jednej strony. Najczęściej mamy do czynienia z asymetrią idiomatyczną tzn. że jej podłoże jest niejasne bądź nieznane. W tym przypadku największe znaczenie odgrywają czynniki środowiskowe.

 

Objawy asymetrii u dzieci?

 • nieprawidłowe układanie przez dziecko głowy tylko w jednym kierunku. W przypadku braku reakcji ze strony rodziców może to doprowadzi do wizualnej asymetrii głowy. Dlatego jest tak ważne, aby obserwować swoją pociechę po urodzeniu;

 • tułów wygina się w tzw. literkę C;

 • obręcz barkowa i biodrowa ułożone nierównolegle względem siebie;

 • trudności w obrocie głowy;

 • leżenie na brzuchu sprawia dziecku duży dyskomfort;

 • nie unosi ramion do góry;

 • zaciska piąstki;

 • dominująca aktywność jednej rączki lub nóżki;

 • przedramiona kieruje do wewnątrz i w dół;

 • asymetrie możemy zauważyć przy nauce dziecka nowych umiejętności.

 

Zapisz się na wizytę u naszego specjalisty
Wpisz potrzebne dane - oddzwonimy do Ciebie
Wybierz dzień wizyty
Wpisz swoje imię
Wpisz numer telefonu

W naszej klinice osteopatii i fizjoterapii oferujemy wysokiej jakości usługi leczenia jak i jej zapobiegania.

Poniżej przedstawiamy również kilka sposób jak zapobiegać asymetrii u Twojego dziecka:

 • Twój maluszek już od pierwszych dni życia powinien mieć kontakt z naprzemiennością. Jeżeli lubisz karmić malucha z prawej strony, postaraj się karmić go również z lewej. W czasie zmiany pieluszki staraj się przewracać dziecko na boki. Układaj dziecko na brzuszku, aby mogło ćwiczyć mięśnie karku przy unoszeniu główki.

 • Staraj się nie nosić dziecka w pozycji pionowej. Jego ciało nie jest jeszcze do tego przygotowane, a mięśnie za słabe. Najwygodniejsza pozycja to półleżąca bokiem do świata.

 • W ciągu dnia zmieniaj pozycję dziecka z leżenia na plecach na leżenie na brzuszku. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniego podłoża. Nie martw się, ze dziecko leżakuje na twardym podłożu, w ten sposób niemowlę będzie budować stabilną postawę.

W naszej klinice oferujemy spersonalizowane programy rehabilitacyjne, które uwzględniają indywidualne potrzeby dzieci. Nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów i osteopatów zapewnia wsparcie i profesjonalną opiekę, pomagając pacjentom w pełnym powrocie do zdrowia.

Nasi specjaliści
Bogusław Mazur D.O.
Osteopata
Elwira Pitera D.O.
Osteopata
Waldemar Gwóźdź
Osteopata Pediatryczny
Natalia Ruman
Fizjoterapeuta dziecięcy

asymetria u dzieci

fizjoterapeuta

Spodobał Ci się nasz artykuł?
Podziel się nim ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku.
wszystkie wpisy
zobacz z kim współpracujemy
Umów termin wizyty
Nasza lokalizacja
ul. Litewska 29
35-302 Rzeszów
Godziny pracy
Pn. - Pt: 7:00 do 21:00
Sob: 8:00 do 16:00
Odwiedź nas na
Wykonanie strony WWW: Devilart